تفاوت پراجکت با پریماورا

Comparison of Microsoft Project
وقتی نوبت به انتخاب ابزار مدیریت پروژه می رسد، درک تفاوت پراجکت و پریماورا Ms Projrct – P6 مهم میشود چون فراوانی گزینه های موجود می تواند بسیار زیاد به نظر برسد. در حالی که Project و Primavera P6 دو گزینه محبوب هستند، مهم است که قبل از تصمیم گیری، نیازها، اهداف و اهداف پروژه خود را به دقت در نظر بگیرید. با صرف زمان برای ارزیابی تفاوت های بین این ابزارها، می توانید مطمئن شوید که مناسب ترین گزینه را برای مدیریت موثر پروژه خود انتخاب کرده اید. در فرآیند تصمیم گیری عجله نکنید – یک انتخاب کاملاً آگاهانه می تواند در موفقیت پروژه شما تفاوت ایجاد کند.

ابتدا چند تعریف از پروژه را با هم مرور کنیم

مجموعه‌ای از ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نیاز برای دستیابی به یک هدف خاص تعریف شود.
مجموعه‌ای از وظایفی که برای رسیدن به یک نتیجه خاص باید تکمیل شوند.
پروژه‌ها می‌توانند از ساده تا پیچیده باشند و توسط یک یا صد نفر مدیریت شوند.
یک پروژه یک سرمایه گذاری موقت برای تولید یک محصول جدید و منحصر به فرد است. یک تحویل شدنی می تواند یک محصول، خدمات یا دستیابی به یک نتیجه مورد نیاز باشد.

خاستگاه اصلی نرم افزارهای مدیریت پروژه

باشگاه حل مسئله صنایع و توسعه آموزش با هدف آشنا ساختن مدیران و کارشناسان پروزه با قابلیتها و توانمندیهای نرم افزارهای موجود برای کنترل پروژه ها و معابب هرکدام از یک سو و همچنین کمک به سازمانها در انتخاب درست و هزنیه کرد مناسب برای خرید نرم افزار. در ادامه دو مورد از پرکاربردترین نرم افزارهای بین المللی در راهبری و هدایت و مدیریت پروژه ها را بیشتر مورد بررسی قرار میدهیم:

MSP یا Ms-Project یا ماکروسافت پراجکت

مایکروسافت پراجکت در ایالات متحده به منظور تکمیل سبد محصولات این شرکت توسعه داده شد. در سال 1984 به فروش رسید و هدف آن مدیریت پروژه های توسعه نرم افزار بود.
عملکرد نرم افزار پراجکت دسکتاپ از زمان ارائه نسخه 2000 که قابلیت تخصیص وظایف به تقویم های مختلف را معرفی کرد، تغییر قابل توجهی نداشته است. قابلیت‌های دیگری مانند منابع هزینه و امکان نام‌گذاری استثناهای تقویم اخیراً معرفی شده‌اند.

Oracle Primavera P6

این نرم افزار در ابتداتحت عنوان Eagle Ray در ایالات متحده در دهه 1990 و توسط Primavera Systems خریداری شد. این نرم افزار بیشتر برای مدیریت پروژه های توسعه کسب و کار، نه به طور خاص در پروژه های ساختمانی و ساخت و ساز توسعه داده شد.

معماری نرم افزارهای کنترل پروژه

ماکروسافت پراجکت دارای سه نسخه است:
تفاوت Primavera P6 و MS Project چیست؟
در اینجا مقایسه ای بین ویژگی های اساسی MS Project و Primavera P6 آورده شده است. که به شما این امکان را می‌دهند که بفهمید کدام یک با نیازهای شما مطابقت دارد.
یکی از تفاوت های اصلی بین Primavera و MS Project نحوه رویکرد آنها به فرآیند زمان بندی است. Primavera P6 از یک رویکرد زمان‌بندی از بالا به پایین استفاده می‌کند، به این معنی که محصول نهایی خود را قبل از تخصیص یک فرآیند ایجاد می‌کنید. با توجه به ساختار بالا به پایین، Primavera به شدت به ساختار شکست کار (WBS) متکی است.

MS Project برخلاف Primavera از رویکرد زمان‌بندی پایین به بالا استفاده می‌کند. در MS Project باید قبل از تعیین نتیجه، فعالیتها را اولویت بندی کنید. MS Project به شما امکان می دهد یک گروه برای کارهای مختلف ایجاد کنید و آنها را طبق سلسله مراتب WBS در زیر مجموعه خودش قرار دهید کنید. هر دو سلسله مراتب مزایای خود را دارند و اینکه کدام یک برای پروژه شما بهتر است با ماهیت خود پروژه متفاوت است.

هر دو Primavera و MS Project در نسخه های مختلف برای رفع نیازهای شما موجود هستند.

در مورد Primavera P6، می توانید از طریق یک برنامه کاربردی مبتنی بر وب و نرم افزار دسکتاپ به آن دسترسی داشته باشید. نسخه‌های Primavera از شما می‌خواهند که یک سرور مبتنی بر Oracle یا SQL داشته باشید.

نرم افزار  MS Project هم در سه نسخه مختلف شامل نسخه های مبتنی بر وب، استاندارد و حرفه ای موجود است.

فعالیت ها به تمام فرآیندهای ضروری که در یک پروژه برای کمک به تکمیل آن انجام می شود اشاره دارد. نرم افزار مدیریت پروژه می تواند فعالیت را به عنوان یک موجودیت نشان دهد و به شما این امکان را می دهد که نمودارهای رابطه و سلسله مراتب بین این فعالیت ها را ترسیم کنید.

تفاوت اصلی در نحوه رویکرد Primavera و MS Project به فعالیت‌ها در تخصیص مسیر آنها نهفته است. Ms-Project از یک مسیر بحرانی برای فعالیت ها استفاده می کند. Primavera از طولانی ترین مسیر استفاده می کند. هر دو این مسیرها کاربردهای خاص خود را دارند، مانند دقت بالاتر با تخمین زمان و اولویت بندی بهتر وظایف. از طرف دیگر، Longest Path می تواند زمان کلی پروژه را تعیین کند.

Primavera همچنین از این مزیت برخوردار است که می تواند یک فعالیت را به مراحل کوچکتر و معنی دارتر تقسیم کند. این مراحل می تواند به شما کمک کند تا پیشرفت پروژه را به طور موثرتری پیگیری کنید. یک ویژگی MS Project ندارد. علاوه بر این، Primavera P6 این مزیت را دارد که می‌تواند چهار رابطه را بین دو فعالیت پیاده‌سازی کند، در حالی که MS Project تنها می‌تواند یک رابطه را ترسیم کند.

Primavera و MS Project به یک اندازه قادر به مدیریت بودجه شما و پیش بینی هزینه های کلی پروژه هستند. با این حال، Primavera نسبت به MS Project برتری دارد زیرا می تواند هزینه های منابع مصرفی بودجه بندی شده را یادداشت کند. هزینه منابع مصرفی بودجه به شما این امکان را می دهد که با پروژه هایی که حاوی جزئیات منابع مادی هستند به خوبی کار کنید که در مهندسی و ساخت و ساز رایج است.
در حالی که Primavera و MS Project هر دو به طور مکرر برای مدیریت پروژه استفاده می شوند، یکی از آنها اغلب در صنایع خاصی از دیگری استفاده بیشتری دارد. به عنوان مثال، Primavera اغلب در پروژه های پیچیده معدن، گاز و نفت استفاده می شود. از سوی دیگر، MS Project اغلب در پروژه‌های متوسط تا کوچک، مانند بررسی معماری و ساختمان‌های تجاری استفاده می‌شود.
به میزان سهولت شما در استفاده از نرم افزار و چگونگی بهره مندی از آن اشاره دارد. این که نرم افزار چقدر راحت است، می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد:
به میزان سهولت شما در استفاده از نرم افزار و چگونگی بهره مندی از آن اشاره دارد. این که نرم افزار چقدر راحت است، می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد:

باشگاه

باشگاه حل مسئله صنایع و توسعه آموزش وارسته از سال 1400 با اهداف کلان در جهت یاری رساندن به سازمانها ، شرکتهای بزرگ و کوچک و ارائه راهکارهای نوین علمی و عملی متولد شده است. امید است با یاری خداوند به این مهم دست یابیم.

ارتباط با ما

تهران 

شماره تماس :       09126951019

ایمیل:           info@baham-ie.ir